Czas czytania: 7 minut
Wszyscy życzymy naszej planecie jak najlepiej. Codziennie dokonujemy wyborów wpływających pośrednio lub bezpośrednio na stan naszej planety. Dotyczy to także gospodarstwa domowego. Decydujemy, ile zużyjemy prądu i wody, ile wyprodukujemy śmieci i czy warto zainwestować w energię odnawialną. W tym artykule przedstawimy Wam jak można zaadoptować ekologiczne podejście do zmywania naczyń.
Każdy chce mieć lśniące kieliszki i nieskazitelne czyste talerze. Dyskusja na temat tego, czy lepiej zmywać ręcznie czy w zmywarce, trwa już od dłuższego czasu. Czy mniej energii zużywa zmywarka czy mycie ręczne? Kiedy zużyjemy mniej wody?
Mycie ręczne a zmywarka – zużycie wody
Pełnowymiarowa zmywarka zużywa zazwyczaj od 10 do 15 litrów wody na cykl. Jednak jeśli myjesz kilka delikatnych przedmiotów lub chcesz wypłukać kilka garnków i patelni, zmywanie ręczne pozwoli Ci zaoszczędzić więcej wody niż cykl w zmywarce. Podobnie jeśli chcesz szybko umyć kilka talerzy lub sztućce, mycie ręczne za pomocą gąbki z płynem i szybkie płukanie będzie bardziej wydajnym i zrównoważonym wyborem.
Wszystko się zmienia, kiedy dotyczy to zmywania garnków, naczyń i sztućców z całego dnia, po kilku osobach, wówczas mycie w umywalce przełoży się na większe zużycie wody niż umycie ich w zmywarce. Pamiętaj, zwykle najwięcej oszczędza się wody na pełnym cyklu całkowicie załadowanej zmywarki. Warto przy tym wspomnieć, że obecnie nowoczesne zmywarki wyposażone są w przyjazną środowisku technologię, która oszczędza wodę i dostosowuje jej ilość do stopnia załadowania zmywarki. Przykładowo standardowe zmywarki Whirlpool zużywają tylko 12 litrów w cyklu ekologicznym. Oznacza to, że nie marnuje się nadmiaru wody na płukanie pojedynczych talerzy lub oczekiwanie na pojawienie się gorącej wody, a garnki, patelnie i naczynia otrzymują dokładnie taką ilość wody, jaka jest potrzebna – dzięki temu masz pewność, że po zakończonym cyklu będą one lśniące i nieskazitelnie czyste.
Zużycie energii w zmywarce w porównaniu z myciem ręcznym
Niezależnie od tego, czy używasz zmywarki, czy zmywasz ręcznie, podczas całego procesu zmywania najwięcej energii zużywa podgrzewanie wody. W przypadku zmywania ręcznego ilość zużytej energii zależy od czasu działania gorącej wody.
W energooszczędnej zmywarce woda może osiągnąć znacznie wyższą temperaturę niż w kranie, coś co może początkowo wydaje się większym zużyciem energii, ostatecznie zmniejsza zużycie dzięki temu, że szybciej i łatwiej spłukują się zapieczone zabrudzenia i tłuszcz. Jednocześnie wyższa temperatura niż w kranie pomaga w dezynfekcji wszystkich sztućców i naczyń.
W zależności od wydajności energetycznej zmywarki każdy model będzie zużywać inne ilości energii elektrycznej. Warto przed zakupem sprawdzić ile konkretny model zużywa wody i energii. Decyzja o tym, czy kupić zmywarkę, czy pozostać przy myciu ręczne, będzie ostatecznie zależeć od nas.
Na koniec warto rozważyć jeszcze jeden czynnik — czas, którego nie jesteśmy w stanie kupić. Jeżeli nie mieszkamy sami i większość posiłków przygotowujemy w domu, zmywarka zaoszczędzi nam sporo czasu, który możemy spożytkować na znacznie przyjemniejsze czynności.