Zapisz się na nasz newsletter, aby otrzymać kod zniżkowy 5% na pierwsze zakupy > NEWSLETTER

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum

Lorem Ipsum

Jak wyczyścić lodówkę?

Jak wyczyścić lodówkę?

Zdrowe odżywianie zaczyna się od... czystej lodówki! Aby zadbać o swoje zdrowie i zapewnić dłuższą żywotność urządzenia, warto regularnie je czyścić – i to z użyciem odpowiednich środków.
Choć lodówka to jeden z podstawowych sprzętów AGD w naszych domach, często zapominamy o jej pielęgnacji podczas rutynowego sprzątania.
Dlatego poznaj nasze wskazówki i triki, które pomogą Ci zadbać o zdrowie i świeżość przechowywanej żywności!

Regularna pielęgnacja lodówki

Regularna pielęgnacja lodówki

Jak we wszystkim – regularność to klucz! Systematyczne czyszczenie lodówki pozwoli uniknąć wielogodzinnych porządków i pomoże zachować zarówno urządzenie, jak i zdrowie w dobrej formie.

Nie czekaj, aż w lodówce pojawią się popsute produkty lub nieprzyjemne zapachy.
Zalecamy czyszczenie co najmniej raz w miesiącu, a najlepiej co 2 tygodnie.
 Jak przygotować się do czyszczenia lodówki?

Jak przygotować się do czyszczenia lodówki?

Opróżnij lodówkę i zrób selekcję produktów!
Na pewno znajdziesz przeterminowane produkty lub otwarte opakowania, których już nikt nie dokończy. To idealny moment, by wyrzucić to, co się nie nadaje, i zostawić tylko to, co świeże. Umieść wężyk odpływowy do miski, jeśli Twoja lodówka go posiada – to zapobiegnie rozlaniu się wody podczas rozmrażania. Wyjmij wszystkie elementy, takie jak półki, pojemniki na warzywa czy pojemniki w drzwiach. Teraz możesz zacząć czyścić każdą część osobno.
Podczas czyszczenia nie zapomnij o rozmrażaniu!

Podczas czyszczenia nie zapomnij o rozmrażaniu!

Jeśli Twoja lodówka wymaga rozmrażania:
W tym czasie, gdy myjesz akcesoria ciepłą wodą z mydłem lub specjalnym płynem czyszczącym, rozpocznij rozmrażanie. To pozwoli Ci oszczędzić sporo czasu i energii! Po rozmrożeniu i umyciu wnętrza możesz umieścić pochłaniacz zapachów, aby w lodówce zawsze pięknie pachniało.
Ważne: Nigdy nie używaj ostrych narzędzi (np. noży), aby odczepić lód czy przyspieszyć rozmrażanie – wybierz lepiej drewnianą łopatkę.
 Nie zapominaj o zewnętrznej części lodówki!

Nie zapominaj o zewnętrznej części lodówki!

Podczas sprzątania często zapominamy o drzwiach i bokach lodówki, które mogą być siedliskiem bakterii.
Tutaj, podobnie jak wewnątrz: Najpierw zapoznaj się z instrukcją obsługi – różne modele mogą mieć różne zalecenia.
Uniwersalnie sprawdzi się ściereczka nasączona gorącą wodą oraz nasz płyn do czyszczenia lodówek.
Pomocne wskazówki

Metody na szybkie rozmrażanie

Jest kilka metod do wyboru: Miska z gorącą wodą – postaw ją wewnątrz lodówki na około 10 minut Zeskrobywanie lodu – delikatnie, najlepiej plastikową lub drewnianą szpatułką Specjalny spray do rozmrażania zamrażarki – szybki i bezpieczny sposób Ciepła woda w butelce z rozpylaczem – spryskaj ścianki lodówki

Uniknij zalania podłogi

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, rozmrażanie lodówki i/lub zamrażarki to ważny etap – nie tylko po to, by zaoszczędzić energię, ale też by dokładnie oczyścić urządzenie. Aby nie skończyć z zalaną kuchnią, połóż na podłodze szmaty lub ręczniki, zwłaszcza jeśli Twoja lodówka nie posiada systemu odprowadzania wody.

Jak często i jak rozmrażać lodówkę?

Co 3–6 miesięcy – jeśli lodówka nie ma funkcji No Frost, gdy warstwa lodu przekroczy 3–5 mm Rzadziej lub wcale, jeśli masz model z systemem automatycznego rozmrażania (No Frost) – wystarczy regularne czyszczenie

Polecane lodówki